Historie kubánských doutníků

Slovo „doutník“ podle všech historických pramenů pochází z řeči mayských indiánů, kde byl dnešní doutník označován jako „sikar“ (podobné na anglické „cigar“). Historie doutníků tak sahá až do dob, kdy odvážní dobrodruzi podnikali dlouhé cesty za vidinou objevení nových zemí a kultur. Tady je malá historie doutníků jako souhrn důležitých událostí, které předcházeli dnešní podobě tohoto oblíbeného kuřiva.

Kryštof Kolumbus v roce 1492 připlouvá k břehům karibského ostrova, který původně považuje za Japonsko. Později si však uvědomí že narazil na novou zemi, kterou dnes známe pod názvem Kuba. Tento nádherný ostrov v Karibiku Kolumba rychle učaroval a jednou z neznámých krás kterou si známý mořeplavec odváží zpět do Španělska je i dlouhý smotek tabákových listů, který místní indiáni s oblibou kouří.

Kryštov Kolumbus Indiání
Kryštov Kolumbus (zdroj: http://www.cigarsoftware.com/columbus4.jpg)
Indiání s doutníkem (zdroj:http://logicophilosophicus.org/cigar_news/images/columbus_indians_torpedos.jpg)

Časem začali španělští a jiní evropští námořníci také kouřit tabákové listy a kouření primitivních doutníků se rozšířilo do Španělska a Portugalska a nakonec do Francie, pravděpodobně přes Jeana Nicota, francouzského velvyslanece v Portugalsku, který později dal své jméno nikotinu. Kouření tabáku se dále rozšířilo do Itálie a poté, co sir Walter Raleigh cestoval do Ameriky, také do Británie. Kouření bylo známo po celé Evropě - v Británii v dýmkách - do poloviny 16. století.

Španělská kultivace tabáku začala ve velkém v roce 1531 na ostrově Santo Domingo. V roce 1542 začal být tabák komerčně pěstován v Severní Americe, když Španělé založili první továrnu na doutníky na Kubě. Tabák byl původně považován za lék, ale někteří jej od počátku odsuzovali.

Kouření v 16. století Kouření v 17.století
Kouření dýmky v 16. století (zdroj: http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/12/people-start-smoking-tobacco/)
Kuřáci ze 17. století (zdroj: http://www.cigarinspector.com/long-history-of-cigars/)

Ke konci 18. století a v 19. století bylo kouření doutníků běžné, zatímco cigarety byly ještě poměrně vzácné. Na počátku 20. století napsal Rudyard Kipling svou slavnou báseň o kouření "The Betrothed".

Kubánské doutníky před rokem 1959 určovali veškeré trendy pro celý svět. Kvalita půdy na Kubě v oblasti Pinar del Rio, byla charakteristická. Pěstitelé se na polích velice pyšní a pečlivě se starají o to, aby zajistili každoroční konzistenci chuti. Baliči se podobně zajímali o kvalitu konečného produktu. To se změnilo náhle a pomalu současně.

Příběh povstání Fidela Castra je dobře znám. Dopad na kubánský doutníkový průmysl slouží jako typický historický příklad odlivu mozků, který prožila kubánská společnost. Poté, co Castro znárodnil průmysl, nejlepší kubánští výrobci doutníků opustili ostrov. Někteří byli schopni vzít semena tabáku. V roce 1962 prezident Kennedy uvalil embargo na kubánské zboží, ale ne dříve, než vyzval své zaměstnance, aby mu obstarali velké zásoby doutníků především značky H. Upmann pro osobní spotřebu(Jeho oblíbené doutníky: H. Upmann Half Corona. Poté kubánské doutníky ztratily svůj největší trh a staly se zakázaným ovocem. Narodil se nový průmysl.

Fidel Castro Prezident Kennedy
Fidel Castro (zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/sites/default/files/styles/full/public/obrazky/fidel_castro-99.jpg?itok=gDPQTE7d)
J. F. Kennedy při kouření (zdroj: https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/02/08/article-0-01E17C370000044D-300_634x331.jpg)

Doutníky značky s kubánskými kořeny, jako Arturo Fuente a Padrón, získaly po embargu velkou popularitu, přesto, že nově doutníky pocházeli z Nikaraguy, Dominikánské Republiky či Hondurasu.

Během téměř šesti desetiletí působení Castra na Kubě se pro doutníkový průmysl změnilo mnohé. Při znárodnění došlo ke koncentraci zdrojů a eliminaci značek. Dunhill a Davidoff šli jinam. V roce 1966 Fidel Castro vyhlásil značku Cohiba jako jeho osobní značku, pojmenovanou podle slova Taino pro tabák a vytvořil tak novodobý symbol nejexkluzivnějších doutníků. Vládní agentura Cubatabaco řídí které značky dostanou ten nejlepší tabák. Ikonické značky jako Cohiba, Montecristo, Romeo a Julieta a H. Upmann obecně prospívají. Zánik Sovětského svazu ublížil kubánské ekonomice. Podpora tak zmizela a kubánské doutníky se zhoršili v konzistenci a celkové kvalitě, zejména v 80. letech. Obrovský boom postupně přišel v průběhu 90. let, kdy se enormně zvýšil zájem o ručně balené kubánské doutníky a to díky hvězdám showbyznysu jako Arnold Schwarzenegger, James Woods, Jack Nicholson, Sharon Stone, Demi Moore nebo modelce Linda Evangelista, kteří sdíleli se světem své nadšení pro doutníky. Ukazují tak obyčejným lidem, že mezi slavnými a bohatými jsou kubánské doutníky v kurzu více než kdy dříve (Arnold na obálce časopisu Cigar Aficionado. Doutníky dnes představují zhruba 17 procent výnosů kubánského exportu.

Arnold Schwarzenegger Jack Nicholson Linda Evangelista
Arnold Schwarzenegger (zdroj:http://www.virtuozity.com/wp-content/uploads/2016/04/arnold-schwarzenegger-lg.jpg)
Jack Nicholson (zdroj: http://2.bp.blogspot.com/-JpSo0MedCVE/VCnILyEc_LI/AAAAAAAABJc/yvNj3eYjpsU/s1600/nicholson.jpg)
Linda Evangelista (zdroj: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/31coVPr1PyL.jpg)

Zdroj textu: https://www.holts.com/clubhouse/cuban-cigars/history-of-cuban-cigars
Kubánské doutníky