Pes

Psí kamarádi


Pravidelná péče o psa

Každé plemeno psa potřebuje jinou každodenní péči. Je jasné, že jinou péči bude vyžadovat malý pes narozdíl od velkého, dlouhosrstý od krátkosrstého. Díky pravidelné péči je pak mnohem snazší určit eventuální nemoc, protože si hned v počátku všimnete, že se Váš pes chová jinak než obvykle.
Jsou ošetření, která může majitel psa provádět sám doma. Je důležité, aby si na ně pes zvykl už od mládí.

Oči

 1. Tvorba tzv. ospalků každé ráno: odstranění není problém, stačí je lehce odstranit. Je lepší je dávat pryč, protože jinak se nahromadí v srsti, zalepí koutky očí a mohou se podílet na vzniku různých potíží. Na péči kolem očí existují přípravky, které čistí a desinfikují.
 2. Přerůstající chloupky by neměly zasahovat do očí, aby psy nedráždily. Je dobré je ostříhat, dát do gumičky nebo upravit gelem.
 3. Při příchodu z prašného prostředí můžete oči vypláchnout borovou vodou. Jiné preparáty až po domluvě s odborníkem. Při objevení zarudnutí, výtoku nebo svědění okamžitě vyhledejte veterináře.

Uši

 1. Pokud je ucho hladké, růžové, bez zápachu a výtoku, nebolestivé, pak je zdravé. Čisté a zdravé ucho nečistěte, mohlo by to vyvolat problémy.
 2. Mírné zašpinění ucha ušním mazem je běžné. Roztok na rozpouštění mazu v uších aplikujte do zvukovodu a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte. Pak už jen vytírejte papírovým kapesníčkem namotaným na prstu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce.
 3. Nikdy nečistěte psovi uši vodou, borovou vodou ani jiným olejem. Hloubkové čištění provede až veterinář.
 4. U některých plemen psů je důležité pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu (především u pudlů, jorkšírů, bišonků a dalších plemen s jemnou srstí). Pokud by se zde chloupky nechaly, mohlo by dojít až k zánětu.

Zuby

 1. Už v útlém věku kontrolujte výměnu mléčných zubů za trvalé. Zdvojené nebo nevypadlé mléčné zuby je nutné odstranit. V tomto období také kontrolujte správné postavení zubů.
 2. Při nárůstu trvalých zubů by se měly pravidelně čistit zubním kartáčkem a pastou na zuby určenou pro psy. Vhodné je také používání pamlsků určených právě na omezování tvorby zubního kamene.
 3. Hračky by měly být poddajné, žvýkatelné a měkké, aby neobrušovaly sklovinu zubu. Například kameny nejsou příliš vhodné.

Tlapky

 1. Tlapky je nutné pravidelně prohlížet. Kůže mezi prsty a mezi polštářky by neměla být zarudlá, mokvavá nebo zhrublá.
 2. Chloupky v meziprstí by se měly pravidelně vystříhávat, protože nejen že se pak snadněji myjí, ale i kvůli plstnatění srsti.
 3. V zimě tlapky velmi trpí z důvodu soli na chodnících. Kůže je velmi vysušená a může pálit. Ochranou je promazávání kůže například vazelínou.
 4. V létě při dlouhé chůzi po rozpáleném betonu může vznikat popálení nebo osiny. Proto se horkému betonu snažte vyhýbat.

Drápky

 1. Drápky by se měly také pravidelně kontrolovat. Za normálních okolností se na tvrdém povrchu samy obrušují. Pozor ale na páté prsty, tzv. paspírky, které má pes uloženy výše na tlapce z vnitřní strany. Drápky na nich se často zatáčí a mohou snadno zarůst do kůže. Měly by se krátit častěji než jiné.
 2. Při krácení drápků se může dráp zastřihnout, ale nemá to žádné následky, pouze to občas krvácí, proto se nebojte drápky stříhat.

Péče o kůži a srst

 1. Česání
 2. Koupání
 3. Důležité je kontrolovat kůži psa, jestli nemá pupínky, lupy, blechy nebo mokvavá ložiska. Včasná léčba uleví Vašemu psovi o to dřív.

Očkování a odčervení

 1. U očkování se jedná o prevenci nebezpečných onemocnění, která díky pravidelnému očkování mají mnohem nižší výskyt než dříve.
 2. Odčervení je nejdůležitější hlavně u štěňat.

Přepočet věku psa na lidské roky

Zajímá Vás, kolik let je Vašemu mazlíčkovi v přepočtu na lidské roky? Věk nám i ukáže, jak se o psa starat. Je jasné, že se budeme jinak starat o psa, kterému je 20 let a o psa, kterému je už 50 let. Pokud nevíte, kolik váží Váš pes v dospělosti, doporučuji se podívat na mojí stránku "Plemena", kde najdete tabulku s váhou jednotlivých plemen.

Zadejte věk Vašeho psa a vyberte váhu psa v dospělosti

Věk Vašeho psa

Hmotnost psa v dospělosti

Stáří Vašeho psa přepočteno na lidské roky je:

Citace

Při vytváření této stránky jsem se inspirovala na těchto stránkách: