Historie kapely

První krůčky

Základem vzniku Red Hot Chili Peppers bylo to, když se na střední škole Fairfax High School potkali dva pozdější dlouholetí kamarádi Anthony Kiedis a Michael Balzary alias Flea. Oba dva neměli jednoduché dětství, protože pocházeli z rozvrácených rodin. Anthony vyrůstal u svého otce, který ho velmi ovlivnil (ale k horšímu – Anthony si mohl dělat takřka všechno, co chtěl a otec vůbec nedbal na jeho výchovu). Když Anthony nastoupil na Fairfax, bylo mu 15 let. V té době chodila na Fairfax i nerozlučná dvojice přicházející ze židovské komunity v L. A. – Hillel Slovak (původem z Izraele) a Jack Irons (narozen v Los Angeles). Tato dvojice založila v roce 1977 s dalšími studenty kapelu Another School, později přejmenovanou na Anthem. Kiedis a Flea se s Anthem dobře znali a již před maturitou v roce 1980 s nimi občas zkoušeli. Z Anthem vznikly dvě kapely s téměř totožným složením – What Is This? a zárodek příštích RHCP často měnící názvy.

Zrod

V létě 1983 se Red Hot Chili Peppers zrodili definitivně. S názvem podle kvintetu Louise Armstronga přišel Kiedis. Smlouva s americkou pobočkou společnosti EMI zněla na jméno kapely, ale Slovak s Ironsem začali váhat, zda podepsat druhou smlouvu, když už jednu měli jako What is this?. Nakonec ji nepodepsali. Takže první album s eponymním názvem The Red Hot Chili Peppers (1984) se natáčelo bez nich. Jako kytarista byl přizván studiový hráč Jack Sherman a za bicí povolal Flea kamaráda Cliffa Martineze. Pak se kapela vydala na turné. Po návratu z turné byl vyhozen Sherman a začátkem roku 1985 nastoupil do kapely Hillel Slovak.

První úspěchy a smrt člena kapely

Album The Uplift Mofo Party Plan (1987) bylo první, které se dostalo do TOP 200. Následovalo první evropské turné. Vyčerpáni se vrátili do Los Angeles a individuálně odpočívali. V sobotu 27. 6. 1988 večer zemřel na předávkování heroinem a kokainem ve svém bytě Hillel Slovak. Následkem tragédie soubor na několik měsíců přestal existovat. Jack Irons se zhroutil, byl dán rodiči na krátké psychiatrické léčení a už nikdy se do skupiny nevrátil. Kapela se přece jenom znovu dala dohromady.
Do definitivního obsazení byl přijat mladičký fanoušek kapely John Frusciante, který jim svými způsoby a hrou připomínal zemřelého Slovaka. Lákalo je také, že nikdy nevystoupil s žádnou kapelou. Na post bubeníka byl do kapely přijat Chad Smith. V tomto složení vydala kapela desku s názvem Mother’s Milk (1989). Brzy získala první zlatou desku a pozornost vzbudily i oba singly – památce Hillela Slovaka věnované a jím inspirované Knock Me Down a předělávka písně Stevieho Wondera Higher Ground. RHCP prorazili i komerčně, aniž by přišli o úctu kritiky. Až do dubna 1990 trvalo rozsáhlé světové turné. Po personální stabilizaci se kapela chystala natočit další album.

Vrchol kapely – nejznámější desky

V září roku 1991 vyšlo vrcholné album Blood Sugar Sex Magik, jež podle mnohých zůstává dodnes nepřekonaným dílem této kapely. Deska se dostala až na třetí místo albového žebříčku. V dubnu 1992 byla platinová. Následovala různá ocenění. Cena MTV pro Nejlepší hardrockovou zpívanou skladbu, v únoru 1993 Grammy za Nejlepší zpívaný hardrockový výkon. Úspěchy podpořili dalším koncertováním, předkapelu jim dělala např. Nirvana. V roce 1992 oznámil své pevné, nezměnitelné rozhodnutí odejít ze skupiny John Frusciante. Jeho závislost na drogách se přestávala snášet s rostoucí popularitou. V následujících letech natočil dvě zajímavá, ale komerčně neúspěšná sólová alba.
Album Californication, vydané roku 1999, se jeví dobrým startem do další hudební kariéry této kalifornské kapely. Kiedis zpívá civilněji, jako by šetřil hlasivky, v doprovodu je více sborů. Návrat skupiny byl pečlivě zajištěn propagačními koncerty na různých místech světa a mnoha rozhovory pro tisk. Další skvělé album přišlo na svět v roce 2002 a bylo jím By the Way – návrat se tedy podařil.
Další deskou je Stadium Arcadium (2006). Na albu je slyšet obrovská vyzrálost kalifornské čtveřice. Svými hity opět zaplnili rádia a vysílání hudebních televizí. V rámci propagační šňůry evropských koncertů zamířili 14. 6. 2006 i do České republiky, do pražské Sazka Arény. Bylo to teprve jejich druhé vystoupení v ČR. Zavítali zde však poprvé i s Johnem Frusciantem.

Blízká minulost kapely

Na konci roku 2014 začalo nahrávání nově napsaného alba, které však bylo na 6 měsíců pozastaveno poté, co si baskytarista Flea nešťastně zlomil ruku. V únoru 2016 skupina uveřejnila na internetu píseň „Circle of the Noose”. O tři měsíce později byl vydán singl Dark Necessities následovaný dvěma dalšími písněmi a 17. června 2016 pak vyšlo i samotné album s názvem The Gataway, které obsahuje celkem 13 skladeb a hostuje na něm mj. i Elton John. Při příležitosti The Getaway World Tour poté kapela opět zavítala 4. 9. 2016 i do Prahy, jednalo se o jejich čtvrté vystoupení v ČR. Na konci roku 2019 kapela ohlásila opětovný návrat Johna Fruscianta, který tak znovu vystřídal Joshe na postu kytaristy. V roce 2020 zemřel bývalý kytarista Jack Sherman ve věku 64 let.