Web o kočkách

Kočka

Kočka domácí (Felis catus, dřívě například Felis silvestris catus) je domestikovaná forma kočky plavé, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Stějně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Má pružné a  svalnaté tělo, dokonale přizpůsobené lovu, ostré drápy a zuby a  vynikající zrak, sluch a čich. Kočka domácí vždy sloužila člověku především jako lovec hlodavců, uplatňuje se také jako společník a  mazlíček člověka.

V některých oblastech Číny je konzumováno/konzervováno kočičí maso, ve třetím světě je kočka domácí rovněž kožešinovým zvířetem a výrobky z kočičí kožešiny se dostávaly i na evropský trh. V červnu 2007 byl však dovoz kočičí kůže a kožešiny do Evropy zakázán.

Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na mnoha místech zpětně zdivočela.

Koťata

Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 57–114 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky.

Hned po porodu se matce začne vylučovat mlezivo (kolostrum), první potrava pro novorozená koťata. Teprve později jsou koťata krmena mlékem. Kočičí mléko je albuminové, neobsahuje kasein a jen malé množství laktózy, proto je kravské mléko jako náhradní potrava pro koťata nevhodné a nebezpečné. Náhradním řešením pro krmení koťat, která ztratila matku, jsou specializované mléčné náhražky nebo v nouzi kondenzované mléko, ředěné vlažnou vodou.

Druh mléka Voda (%) Tuk (%) Bílkoviny (%) Sacharidy (%) Popel (%)
Lidské mléko 87 4,8 1,5 6,4 0,3
Kočičí mléko 82 3,3 9,1 4,9 0,6
Kravské mléko 88 3,7 3,2 4,7 0,7

Hmotnost koťat podle věku

Věk Vývojové kroky Hmotnost (g)
Porodní hmotnost 100
1 týden Zavřené oči. Většinu času tráví pitím a spaním. 200
2 týdny Koťata začínají otevírat oči. 300
4 týdny Prořezávají se první mléčné zuby. Je možné pomalu přecházet na pevnou stravu. 500
8 týdnů Kocouři přibírají na váze rychleji než kočky. 900
12 týdnů Stálé zuby nahrazují mléčné. 1700
6 až 8 měsíců Puberta; v osmi měsících dosáhly kočky 80 % své konečné hmotnosti. 4000
12 měsíců Kočka dosahuje dospělosti. 5000

Nemoci koček

Virové a bakteriální nemoci a plísně

 1. Vzteklina–mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Vždy končí smrtí. Prevencí je každoroční očkování.
 2. Borelióza–mohou se nakazit všichni savci včetně člověka. Je přenášena klíšťaty a komáry. Prevencí je každoroční očkování a  používání repelentů, které zabrání přisátí klíštěte.
 3. Panleukopénie–postihuje pouze kočky, často malá koťata. Často končí smrtí. Prevencí je očkování.
 4. Virová rhinotracheitis–postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
 5. Kaliciviróza–postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
 6. Infekční peritonitída (Feline Infectious Peritonitis, FIP) –postihuje pouze kočky, vždy končí smrtí. Prevencí je vakcinace, vakcinace není nikdy 100%, je možné ji provést pouze u koček, které nepřišly nikdy do styku s koronaviry a takových koček není mnoho. Koronaviry jsou běžně přítomny v těle kočky a většina koček nikdy FIP neonemocní. Ovšem pokud je kočka nějakým způsobem oslabena–genetika, stres, infekce–viry v těle se přemnoží a mohou zmutovat. V ČR neexistuje test, který by prokázal, zda má kočka v sobě koronaviry „normální“ nebo ty zmutované, jen to, že jsou v těle přítomny, což ovšem nemusí znamenat, že kočka onemocní FIP. U očkování se navíc diskutuje o  jeho negativních účincích a většina chovatelů ho nedoporučuje.
 7. FIV, „kočičí AIDS“–postihuje pouze kočky, končí smrtí.
 8. kočičí leukóza, FeLV–postihuje pouze kočky, končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
 9. Campylobakterióza–mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Člověk se nakazí z infekčního trusu, projevuje se žaludečními a střevními problémy. Kočky se nakazí jen zřídka. Prevencí je hygiena.
 10. Salmonelóza–mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka, i plazi. Prevencí je hygiena.
 11. Tuberkulóza–kočka se nakazí od nemocného člověka.
 12. Dermatofytóza–kožní plíseň–mohou se nakazit všichni savci včetně člověka, k nákaze dochází přímým kontaktem nebo pobytem v kontaminovaném prostředí. U člověka i u zvířat se projevuje kožními změnami. Prevencí je očkování a hygiena.
 13. Kočičí akné častý zdravotní problém, ve většině případů jsou symptomy mírné a časem zmizí.
 14. Malassezióza–onemocnění psů a koček s projevy postižení kůže a kožních derivátů.

Paraziti

 1. Giardióza–původcem je Giardia intestinalis. Jedná se o průjmové onemocnění mladších koček nebo oslabených jedinců.
 2. Toxoplazmóza–původcem je prvok Toxoplasma gondii. Kočky jsou definitivním hostitelem, mezihostitelem jsou ostatní savci včetně člověka.
 3. Trichomoniáza–původcem je Tetratrichomonas felistomae. Postihuje nejčastěji ústní dutinu.
 4. Teilerióza–původcem je Theileria felis. Onemocnění koček a  kočkovitých v Severní Americe, prvok napadá lymfocyty a červené krvinky.
 5. Izosporóza–původcem jsou kokcidie Isospora felis a I. rivolta. Střevní onemocnění postihující zejména koťata do stáří 4 měsíců.
 6. Motolice
 7. Tasemnice
 8. Hlístice

Roztoči a hmyz

 1. Zaklíštění–kočky napadají klíšťata různých druhů, v Česku nejčastěji Ixodes ricinus, význam tkví především v přenosu infekčních onemocnění (tularémie, borelióza, babesióza).
 2. Ušní svrab–původcem je Otodectes cynotis.
 3. Notoedrový svrab–původcem je zákožka Notoedres cati.
 4. Cheyletielóza–původcem je Cheyletiella yasguri.
 5. Trombikulóza–původcem je sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis).
 6. Všenky–Felicola subrostratus.
 7. Blechy–napadají všechny savce. Prevencí je hygiena a odblešování zablešených koček.