beranek

Nemoci

V tabulce jsou uvedeny nejčastější nemoci králíků a jejich stručný popis.
Tabulka nejčastějších nemocí králíků
NázevPopis nemociPrevencePříznakyLéčba
KokcidiózaOnemocnění způsobené přemnožením prvoků rodu Eimeria. Parazitují ve střevech a játrech.Preventivní přeléčení u malých králíků a kontrolní rozbory bobků.Apatie, celková ochablost, nechutenství, hubnutí, bolavé nadmuté bříško, průjem, nadměrná produkce vánoček (=počáteční varovný příznak), naježená srst, vrzání zuby, vypoulené očiNutný zásah veterináře.
Prašivina (ušní svrab)Parazitální onemocnění způsobené roztoči.Pravidelně uši a nos kontrolovat.Tvoří se lupy či strupy, králíci se škrábou, jsou neklidní, méně jedí. V případě napadení uší potřepávají hlavou.Je podstatné začít s léčbou včas. Postižená místa potírat olejem. Očkování antibiotiky a po skončení léčby vydezinfikovat klec.
Králičí morVirová nákaza. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu.Hygiena, očkování a ochrana králíků před komáry.Králíci umírají v křečích s příznaky dušení.Žádná. Je to smrtelná nemoc.
MyxomatózaVirové onemocnění Očkování, hygiena a ochrana králíků před komáry.Výtok z očí, nateklá víčka, zduření částí tělaZásah veterináře. Šance na vyléčení záleží na postupu nemoci a vitalitě králíčka.
Infekční rýmaVirové onemocněníChránit králíčka před prašným prostředím, průvanem nebo přehřátímVýtok z nosu, kýchání, frkáníDle rad veterináře. Zpravidla antibiotiky.
PrůjemPrůjemPředcházet prochladnutí, zkažené a nevhodné stravě, náhlá změna stravování.Trus je mazlavý či tekutý a páchne.Během průjmu pouze seno a voda. Případně navštívit veterináře.
ZácpaZácpaPředcházet nachlazení, snězení nevhodného krmení (pokojové květiny, karton,…)Králík sedí s nahrbeným hřbetem, nadmutým břichem a nejí.Dostatek vody, salát a mrkev a zařídit aby měl pohyb. Případně navštívit veterináře.
NadmutíNadmutíNekrmit zapařeným, mokrým nebo moc studeným krmením. Např. kapusta může také způsobit nadmutí.Nadmutí jako u zácpy. Způsobuje králíčkovi problémy s dýcháním a často si lehá.Navštívit veterináře.

Zdroj:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=nemoce


„Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy II. Všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitovány, nebo jsem jejich autorem."

©Veronika Zamazalová; 2018