Krevní skupiny

Krevní skupiny se určují podle antigenů na membráně červených krvinek. V současné době se rozlišuje kolem 30 různých systémů krevních skupin, nejznámější je ale systém AB0, ve kterém rozeznáváme čtyři základní typy krevních skupin: A, B, AB a 0

Celosvětově je nejčastější krevní skupina A (42 %), následuje 0 (32 %), dále krevní skupina B (18 %) a nejvzácnější AB (8 %).

V České republice je nejčastěji zastoupena krevní skupina A, kterou má 42 % lidí. Obyvatel s krevní skupinou 0 je u nás 39 %, krevní skupinu B má 15 % a AB pouhá 4 % populace.

Krevní skupiny jsou důležité především v situaci, kdy je zapotřebí okamžitá krevní transfuze (při náhlé hospitalizaci po úrazu, nehodě apod). Krevní transfuze odlišné krevní skupiny, než má pacient, by totiž vedla k okamžité imunologické reakci organismu a rozpadu krvinek darované krve. Výsledkem by byly vážné zdravotní problémy, které by mohly skončit selháním ledvin, šokem a smrtí.

Výjimkou jsou lidé s krevní skupinou AB, kteří mohou přijímat krev jakékoli skupiny, protože jejich krev neobsahuje žádné protilátky. Naopak lidé s krevní skupinou 0 jsou univerzálními dárci pro lidi všech krevních skupin, ale krev mohou přijmout také jen 0.Zdroj: mendelmuseum.muni.cz

!!!Znát krevní skupinu nestačí!!!

I kdybyste měli svou krevní skupinu potvrzenou v dokladech nebo třeba vytetovanou na ruce, při případném rychlém převozu do nemocnice vám to nebude nic platné. V situaci, kdy je znalost krevní skupiny nezbytná pro záchranu zdraví či života, musí zdravotníci ze zákona ověřit, jakou skupinu máte, aby nedošlo k záměně krve s fatálními následky.

Zdroje textu:
www.genetika-biologie.cz; www.mojezdravi.cz