Rostlinné smetany

Roslinné smetany je velmi široký pojem, který Vám postupně poodhalím.

Nejprve si projdeme složení, tedy základ, těchto smetanových rostlinných výrobků. Zjednodušeně je můžeme rozdělit na 2 hlavní skupiny a to je sojové a kokosové. Dále pak jsou i menší míře smetanové výrobky ovesné nebo mandlové.

V této skupině neexistují (bohužel) desítky variant určitých produktů, takže Vám spíš představím mé oblíbené produkty z této skupiny.

Rostlinné smetany na vaření

Dobře, tato skupina je jediná. Hlavními výrobci jsou Alpro, dm, Provamel a další tradiční výrobci rostlinných mlék. Existují sojové, kokosové, ale i dříve zmiňované ovesné, mandlové a další. Využití je podobné jako u 12 % kravské smetany - tedy hlavně na zjemnění polévek a omáček. Koupíte je ve všech větších supermarketech a zdravých výživách. Cena se pohybuje okolo 30 - 60Kč za balení, které mývá objem nejčastěji 250 - 330 ml.

Creme Vega

Teď už ke konkrétním produktům. Největší přelomem v mé kuchyni bylo uvedení Creme Vega na český trh. Uvedeno bylo teprve minuý rok firmou Dr.Oetker, což není tradiční veganská značka potravin, ale v současnosti představuje velké množství veganských alternativ s oficiálním certifikátem VEGAN.

Typově připomíná české žervé, nebo hustší zakysanou smetanu, čímž je na českém trhu jedinečné. Nemá žádnou pachuť nebo nepříjmnou vůni. Voní krásně čerstvě a není ani slaný ani sladký - je k použití u obou variant. Zatím jsem s ní zkoušela péct - použila jsem jej jakok krémovou náplň do kynutého těsta, vařit - do zelňačky, také jsem jej použila při servírování - u vegetariánského boršče nebo jen tak na čerstvý chléb, jen lehce posolený a s pažitkou. Ve všech těchto dispilínách uspěl na 1*. Jeho cena je také relativně příznivá, balení o velikosti 150 g stojí ve většině obchoů 24,90 Kč. Problematické je jej ale v obchodech najít. Neprodává jej každý řetězec a co je hlavní tak hlavně ne každá prodejna. V současnosti se dá koupit ve vybraných prodejnách albertu a Globusu. creme_vega

zdroj obrázku: oetker.cz

Planton Creamo

Tato kokosová zakysané smetana lehce nasládlé chuti má v mé kuchyni také místo. Prodává se hlavně v prodjenách Lidlu. Cena za balení se pohybuje okolo 20 Kč, což je opět přijatelná cena. U mě najde využití hlavně na lívance, na sladké kynuté knedlíky nebo k čerstvému ovoci. Chuťově můžu vytknout jen lehkou kokosovou chuť, kvůli které ji používám pouze k sladkým jídlům. Také ji nedoporučuji používat jako náplň do rolád společně s cukrem a ovocem - velmi zřídne a je pak téměř tekutá.

zdroj obrázku: kupi.cz

Šlehačky Soyatoo!

Revoluce! Veganské šlechačky, které jdou vyšlehat do nadýchaných bílých obláčků. Pro mě dříve jen sen, teď trošku dražší realita. Prodávají se ve variantě k vyšlehání (a to sojové, kokosové nebo rýžové) nebo ve spreji (pouze sójová). A když říkám dražší realita tak myslím 90 Kč za 300 ml - což je množství, které stačí na náplň jednoho krtkova dortu pro porovnání. Příprava není nijak složitá - jen se musí smetana pečlivě vychladit, v ledničce ztuhne a má světle růžový odstín (nelekejte se!), stačí ji pak vyndat do mísy a tak 5 minut šlehat ručním šlehačem, jako kouzlem se promění v bílou krásnou lehce sladkou šlehačku jak ji známe.

zdroj obrázku: toppotraviny.cz

Další smetanové rostlinné produkty

Tady mám zkušenost asi jen s rostlinným mascarpone - o něm bych Vám velmi ráda řekla, ale podle mých informací se již tato značka nevyrábí.