Kokcidioza

Nejčastější nemocí králíků je kokcidioza.

Jejími nejčastějšími projevy jsou: nechutenství, apatie, průjem či naopak zácpa, velká produkce „vánoček“, celková ochablost. Jakmile spatříme u králíčka jediný příznak, je nutné ihned zajít k veterináři, protože má tato nemoc velmi rychlý průběh. Pro rychlý průběh onemocnění je vhodné králíčky proti kokcidioze přelečovat (od 6.týdne věku). Králíci staří 10 týdnů jsou nejnáchylnější.

Králičí mor

Králičí mor je smrtelné virové onemocnění přenášející bodavý hmyz. Nemoc má rychlý průběh, králík umírá v křečích a dušením. Léčba neexistuje žádná, je nutné onemocnění předcházet důslednou hygienou, ochranou králíka před bodavým hmyzem a hlavně očkováním.

Myxomatoza

Virové onemocnění králíků končící u 90 procent králíků smrtí. Léčba ale existuje a je závislá vždy na fázi onemocnění, je nutné následovat rady veterináře. Prevencí je očkování možné od 10. týdne věku. Projevem je zduření v oblasti uší, hlavy, očí a v oblasti pohlavních orgánů.

Průjem

Průjem může být způsoben řadou příčin (rychlou změnou granulí, stresem, prochladnutím či studenou potravou). Králíkovi dáváme jen vodu a seno a až po úpravě stolice nasazujeme opět granule. Pokud do 2 dnů průjem nezmizí, vyhledáme veterináře.

Zácpa

Zácpa je pro králíka také špatná, poznáváme podle nadmutého břicha a nechutenství. Dáváme dostatek vody, podáváme zeleninu,na kterou je králík zvyklý a zajistíme mu dostatek pohybu. Při delším trvání opět navštívíme veterináře.

Nadmutí

Nadmutí může být způsobeno zeleným krmením (spařeným, mokrým…). Způsobuje i dýchací potíže, kdy si králík pak často lehá. Odstraníme králíkovi potravu, necháváme vodu a seno. Může to být pro králíka zdraví nebezpečné,tudíž okamžitě vyhledáme veterináře.

Králíky očkujeme vakcínou proti moru a myxomatoze.

Chcete-li se dozvědět více o nemocích králíků klikněte zde