Čím králíčka krmit?

Králíčci musí mít neustále přísun vody a sena.

Bezobilné granule podáváme jednou denně (mezi kvalitní granule patří granule značky Beaphar, Versele Laga, Nutrin..). Obilné granule se používají na výkrm králíků a vůbec zakrslým králíčkům nesvědčí.

Do šesti měsíců dáváme granule králíčkovi neomezeně, při dosažení dospělosti postupně dávku snižujeme. Dospělému králíkovi stačí jedna malá hrst granulí denně.

Stravu můžeme doplnit o zeleninu či ovoce, ale zvykáme na ně králíka postupně, aby ze změny stravy neměl trávící potíže. Vhodnou zeleninou je například mrkev, čekanka, chřest, brokolice, kukuřice, ředkvičky či salát hlávkový. Jako ovoce bych doporučila jablka (po sušených jablkách se naši králíčci mohou „utlouct“),banán, ananas, borůvky či šípky.

V létě můžeme králíčka vypustit ven na trávu, která nesmí být mokrá, aby se králíček nenadmul. To by pro něj mohlo být až smrtelné.

V zimě můžeme stravu ozvláštnit i přísunem sušených bylinek, které jsou k dostání ve všech zverimexech.

Dostatek vápníku je také důležitý, proto koupíme minerální kámen (ale bez příchuti! Nyní se dělají minerální kameny pro králíky i s příchutí, které mu spíše uškodí než pomohou.).

Králík by měl mít v kleci i nějaký klacík na ohlodávání a broušení zoubků, které mu neustále rostou. Při nedostatečném broušení mohou zoubky přerůst a králík může mít pak problémy s přijímáním potravy. Volíme dřevinu, která není pro králíka jedovatá, jako je borovice, buk, lípa, jabloň nebo hrušeň.

Podrobně popsanou výživu a krmení králíků naleznete zde.

Nevhodná zelenina

Druh zeleniny Poznámka
česnek snižují imunitu králíka.
cibule
brambory příliš škrobnaté, ukládají se ve střevech králíků
luštěniny Čočka v čerstvém stavu nadýmá.
Čerstvé fazole- jedovaté

Nevhodné ovoce

Druh ovoce Poznámka
kokos tučný
avokádo jedovaté
granátové jablko velmi jedovaté!
guáve
liči
mango