„Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy II. Všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitovány, nebo jsem jejich autorem.“

Popis

Jde o zvláštní propojení tance, plavání a gymnastiky, kdy závodnice předvádějí svoji sestavu (solo, duo, tým, kombinace)-soustavu složitých pohybů doprovázené hudbou.

Historie

V průběhu 20. Století byl tento sport známý spíše jako “vodní balet”. První oficiální závod se konal v roce 1891 v Berlíně. Od te doby vznikaly nové a nové plavecké kluby, největší rozvoj však zaznamenala Kanada. V roce 1907 Australanka Annette Kellerman zviditelnila synchronizované plavání svým představením ve skleněné nádrži v New Yorku. O 16 let později založila Katherine Curtis klub vodního baletu pod záštitou univerzita v Chicagu. Od 30. do 50. let byly akvabely spíše exhibiční záležitostí. V rove 1956 se SP zařadilo do plaveckých sportů pod FINOU (Fédération Internationale de Natation) a o osmnáct let později se stalo součástí Mistrovství světa i Evropy. Od roku 1984 lze SP spatřit I na program Olympijských her.

SP v ČR

Největší úspěch českých reprezentantek na mezinárodních soutěžích byl zaznamenán v roce 2004 v Aténách na OH a v roce 2006 na ME v Budapešti.