Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy 2, všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitované, nebo jsme jejich autorem.

Německý ovčák

Popis

Stavba těla

Německý ovčák je středně velký svalnatý pes. Psi jsou na první pohled mohutnější než feny. Průměrná výška v kohoutku u psů je 62,5 cm a 57,5 cm u fen. Délka končetin tvoří asi 55 procent kohoutkové výšky. Záda mají dlouhá a jsou asi v 23 stupňovém úhlu spaditá. Nos by měl mít černou barvu. Oči mají mít tmavou barvu, mají být trochu šikmé, ale nesmí být vypouklé. Uši by měli být vzpřímené, směrem do špičky a natočené kupředu. Německý ovčáci se dožívají 12-15 let.

Povaha

Je to velmi inteligentí a učenlivý pes. Je to také hodně sebevědomé plemeno, proto chovatelé nesmí podcenit výchovu. Lidé si toto plemeno kupují hlavně protože je to výborný hlídač s hlubokým hlasem. Německý ovčák se díky své dobré povaze využívá v záchranných složkách nebo pro doprovod nevidomých. Také se často využívá pastevecký pes pro hlídání dobytka.

Vzhled a barva srsti

Německý ovčák se vyskytuje ve třech různých variantách osrstění. U varianty s dlouhou tvrdou srstí, chlupy nepřiléhají k tělu a nebývají vždy rovné. Ti jedinci, kteří mají hustou podsadu se využívají pro chov. Nejčastější varianta je, ale krátká tvrdá srst. Třetí varianta je německý ovčák dlouhosrstý. Ten má dlouhou srst, podsada se u něj vyskytuje jen částečně nebo úplně chybí.

Srst může mít různé zbarvení od jednobarevné černé nebo černé s prvky světle šedé nebo s pravidelnými hnědými či žlutými znaky.

Zde máte ukázku.

Porovnání

V následující tabulce můžete nalézt porovnání určitých vlastností typického německého ovčáka s mým německým ovčákem.

Porovnání
Můj ovčák Typický ovčák
Výška v kohoutku 58 cm 62,5 cm
Hmotnost 31kg 38kg
Potřeba pozornosti vysoká střední
Vtah ke kočkám špatný dobrý
Uši vzpřímené pouze jedno obě do špičata

více se dozvíte zde

Zdroj: VERHOE-VERHALLEN, Esthe. Německý ovčák: Rádce chovatele. 3. vydání. Dobřejovice: Rebo production, 2010. ISBN 978-80-255-0337-9.