Zdroj tohoto textu je z této webové stránky.
Nejznámější památky
- Parlament
- Parlament v Budapešti je pravděpodobně největším symbolem města a zároveň celého Maďarska. Nalezneme ho na samotném východním břehu Dunaje. Jeho vzhled byl do jisté míry inspirován vzhledem budovy parlamentu Velké Británie –Westminsterským palácem v Londýně. Celkový vzhled je prolnutím několika uměleckých slohů. Vnější vzhled budovy nese především prvky novogotiky, přičemž dominující kopule je vystavěna v novorenesančním slohu. Vnitřní prostory jsou pak řešeny novorenesančním a novobarokním stylem.
- Budínský hrad
- Budínský hrad, někdy též Královský hrad, je největší dominantou budínské části města a patří mezi nejnavštěvovanější památky v Budapešti i v celém Maďarsku. Rozkládá se na území jižního výběžku Hradního vrchu a jeho historie sahá až do 13. století, kdy zde vládl uherský král Béla IV. Hrad byl během své dlouhé historie mnohokrát vážně poničen a následně přestavován. Do historie hradu se nevalně podepsali Turci, světové války i vláda komunismu. Přes to všechno byl celý areál nakonec zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (konkrétně v roce 1987), čímž se řadí mezi ty vůbec nejvíc význačné památky v Budapešti.
- Bazilika svatého Štěpána
- Bazilika svatého Štěpána se nachází v samotném centru města a jedná se o jednu z jeho předních dominant. Jméno nese podle uherského panovníka a vůbec prvního maďarského svatořečeného Štěpána I. Svatého, který uherský stát také založil. Ostatně jedna z bočních kaplí chrámu ukrývá vzácnou relikvii. Tou je mumifikovaná ruka tohoto krále. Relikviář s tímto ostatkem je v kapli přístupný i veřejnosti.
- Rybářská bašta
- Rybářská bašta se řadí mezi památky v Budapešti, které u některých místních nemají příliš pochopení. Důvodem je především to, že ačkoliv se stavba tváří poměrně staře, byla ve skutečnosti vybudována na přelomu 19. a 20. století. I její značně „romantický“ styl a uspořádání nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o objekt sloužící k obraně, kterým bašty ve středověku byly. Faktem ovšem je, že vyvýšenina, na které Rybářská bašta stojí, byla ve středověku rybáři bráněna a jedná se tak o stavbu symbolizující jejich úsilí v tomto směru.
- Chrám svatého Matyáše
- Chrám svatého Matyáše nalezneme kousek od Budínského hradu, a to hned vedle Rybářské bašty. Tento chrám patří mezi památky v Budapešti, které mají poměrně pohnutou historii. Původně zde byl románský kostel vystavěn již na začátku 11. století uherským králem svatým Štěpánem, avšak po nájezdech Mongolů z něj prakticky nic nezbylo. Znovu byl vystavěn v druhé polovině 13. století a pojmenován byl Kostel Pany Marie. V době rozmachu Osmanské říše však Turci zabrali i oblast dnešního Maďarska včetně Budína a tento římskokatolický svatostánek přestavěli na mešitu. Po odchodu Osmanů byla katedrála přestavěnav barokním stylu, avšak spokojenost s jejím novým vzhledem nebyla velká. Na konci 19. století tak byl chrám přestavěn znovu, tentokráte v novogotickém stylu ve snaze vtisknout mu jeho původní vzhled. Kostel byl pak ještě vážně poškozen v průběhu druhé světové války, a tak se v období 50. až 70. let minulého století dočkal další rozsáhlé rekonstrukce.