Dobrý den

ALOE VERA - Zázračná rostlina

Aloe pravá je jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní bylina s přízemní růžicí dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Květy jsou žluté a červeně naběhlé, uspořádané ve štíhlém a poměrně vysokém hroznovitém květenství. Původ aloe pravé není s jistotou znám, v současné době je pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

Je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě. Je oblíbenou bylinou v léčitelství i v domácím lékařství a je součástí mnohých kosmetických přípravků. V poslední době její mnohostranné účinky objevuje i západní medicína. Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím, známé jako gel a latex. Gel z aloe se zevně aplikuje zvláště na spáleniny, drobnější poranění a odřeniny, latex působí při podání vnitřně mj. jako razantní projímadlo. Mezi hlavní účinné látky obsažené v aloe pravé náleží polysacharid acemanan a v latexu glykosid barbaloin. Aloe pravá se též pěstuje jako pokojová rostlina.

NÁZEV

Rodové jméno Aloe pochází z arabského slova alloeh, což označuje jasnou (či zářivou) hořkou látku. Latinské slovo verus znamená pravý.

Aloi pravou poprvé popsal v roce 1753 Carl Linné pod názvem Aloe perfoliata var. vera L. V roce 1768 tento taxon popsali nezávisle na sobě dva botanici jako samostatný druh: Nicolaas Laurens Burman pod názvem Aloe vera (L)Burm.f. a asi o 14 dní později Philip Miller pod názvem Aloe barbadensis Mill. Protože se o Burmanově názvu nevědělo, uváděl se po nějaký čas jako platný název Aloe barbadensis a ve starších pracích se s ním lze často setkat. V témže čase jako Aloe barbadensis Mill. publikoval Miller nezávisle na Burmanovi i název Aloe vera Mill., kterým ovšem pojmenoval jiný, příbuzný taxon z ostrova Sokotra a přilehlého území Afriky. Tento Millerův název (Aloe vera Mill.) se následně po nalezení Burmanovy publikace stal neplatným, neboť Burman publikoval název Aloe vera dříve a má tedy prioritu. Pro druh, popsaný Millerem jako Aloe vera Mill., bylo nalezeno jiné platné jméno: Aloe succotrina Lam., publikované předtím již v roce 1783 Jean-Baptiste Lamarckem.

ÚČINKY NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Při zažívacích potížích, to znamená například při pálení žáhy, ale také při chronické zácpě nebo naopak při průjmech. Šťáva z aloe vera detoxikuje střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Příznivé účinky šťávy se projevují také při potížích se slinivkou břišní, aloe vera podporuje vylučování žluči. Všem, kteří mají oslabený imunitní systém, by konzumace šťávy z aloe vera měla pomáhat při potlačování infekcí. Při kožních problémech je vhodné kombinovat vnitřní užívání šťávy nebo tablet se zevní aplikací gelu.

Gel je vhodným prostředkem k léčbě akné, ekzému, lupénky, a dokonce zmírňuje i průběh pásového oparu. S využitím gelu aloe vera se můžete setkat také u zubních lékařů, protože někteří ho aplikují před zákroky i po nich - aloe urychluje a usnadňuje léčbu dásní například po vytržení zubu.

DRUHY

DRUHČESKÝ NÁZEVUŽITÍ
Aloe arborescensAloe stromovitáléčivá
Nejznámější pro užívání vnitřně i pro vnější užití
Aloe aristataAloe ostnitáokrasná
Aloe comptoniiokrasná
Aloe dichotomaokrasná
Aloe erinaceaokrasná
Aloe feroxAloe kapskáléčivá
Aloe variegataAloe různotvaráokrasná
Aloe vera (A. barbadensis)Aloe léčivá(pravá)léčivá

Formuláře

Zadej své uživatelské jméno:
Zadej své heslo: