Oddíl stolního tenisu TJ Oznice
Úvodní stránka Informace o oddílu O stolním tenisu

Historie stolního tenisu

Je známo, že již před dvěma tisíciletími se v Japonsku hrála hra, k níž se používali pružné míčky, pálky i stoly. Právě v Japonsku byly položeny základy ke hře, ze které se postupem času vyvinul sport širokých vrstev obyvatelstva téměř všech států světa. Stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Velké Británie. Od 19. století se začal stolní tenis dostávat do střední Evropy a tím i k nám. Velký rozmach nastal po 1. světové válce, kdy se stolní tenis rozšířil na téměř všechny kontinenty světa. Soutěžit a počítat body ve stolním tenise mělo smysl až poté, kdy se začal používat celuloidový míček, díky kterému se odskok míčku na stole stal pravidelný a předvídatelný. V roce 1926 byla v Berlíně založena Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF), proto se také tento rok považuje za definitivní přerod stolního tenisu v mezinárodně uznávané sportovní odvětví. Zakládajícími státy byly Německo, Anglie, Rakousko, Maďarsko, Švédsko a Československo. Jako první mistrovství světa je v historických tabulkách uváděn turnaj z roku 1926. Všechny zlaté medaile zde získal tým Maďarska, který pak suverénně vládl mezinárodním turnajům dalších deset let. Za počátek zlaté éry československého stolního tenisu je považován rok 1932, kdy mužské družstvo v čele se Stanislavem Kolářem přivezlo zlatou medaili z mistrovství světa a jako první tak narušilo maďarskou nadvládu.

Přehled olympijských vítězů

  1. Mužská dvouhra
  2. Ženská dvouhra

Vybavení

Stůl

Povrch stolu se nazývá hrací plocha, která má tvar obdélníku dlouhého 274 cm a širokého 152,2 cm. Hrací plocha je rozdělena na dvě poloviny svislou síťkou a musí mít jednotnou tmavou barvu. Pro čtyřhry je každá z obou polovin rozdělena čarou rovnoběžnou s postranními čarami na dvě čtvrtiny.

Síťka a míček

Síťka je vypnuta motouzem a upevněna na svislých stojáncích, horní okraj síťky je po celé délce 15,25 cm vysoko nad hrací plochou. Míček má průměr 40 mm, předepsanou hmotnost 2,7 g a je zhotoven z celuloidu.

Pálka

Pálka může mít jakoukoliv velikost, tvar i hmotnost. Potahový materiál musí pokrývat celý podklad pálky až po okraje, ale nesmí tyto okraje přesahovat. Pálka může být pokryta buď obyčejnou vroubkovanou gumou s vroubky navrch nebo sendvičem s vroubky dovnitř. Potah na pálce musí být jasně červený na jedné straně a černý na druhé straně pálky.

Oblečení

Hráčské oblečení se skládá zpravidla z košile s krátkým rukávem (dresu) a krátkých kalhot (šortek) nebo sukénky, ponožek a hrací obuvi. Hlavní barva dresu, sukénky nebo šortek musí být, vyjma rukávy a límečky dresu, jasně odlišná od barvy míčku, s nímž se hraje. V soutěžích družstev nastupují hráči v jednotných úborech. Nejvhodnější obuv na stolní tenis je sálová s podrážkou z přírodní gumy.

Orientační ceny vybavení

TypTričkoTrenýrkyBotyPálkaMíček (krabička 3 ks)
PrknoPotahy (2 ks)
Rekreační200 Kč200 Kč600 Kč200 Kč35 Kč
SoutěžníPro mládež300 Kč400 Kč900 Kč2000 Kč1800 Kč70 Kč
Pro dospělé800 Kč600 Kč1400 Kč