BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES

Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy II, všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitovány, nebo jsem jejich autorem.

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je švýcarské psí plemeno, které se dožívá v průměru 9 let. Je středně velký až velký, dlouhosrstý, tříbarevný, harmonický a vyrovnaný. Původně byl používán jako hlídací, honácký a tažný pes na selských dvorech. Naháněl dobytek, hlídal zemědělské usedlosti a ve speciálním postroji tahal malé dvoukolové káry. Bernský salašnický stejně jako bernardýn umí vyhledávat lidi ztracené ve sněhových závějích.

Země původuŠvýcarsko
Název v zemi vznikuBerner Sennenhund
Kategorie dle FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
HmotnostKolem 45 kg
Velikostpes: 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm fena: 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm
OsrstěníSrst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná
Zbarvení srstiČerná s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.
Celkový dojemBernský salašnický pes je dlouhosrstý, tříbarevný velký pes, harmonického a vyrovnaného vzhledu a ladných pohybů.
PovahaBernský salašnický pes je přátelský, sebejistý pes, je dobrosrdečný a přítulný, poměrně temperamentní, ale je také velmi ostražitý a nebojácný, jistý a ostražitý.
Zaměnitelné plemenoVzhledem k typické trikolorní barvě a dlouhé srsti nepravděpodobná. Svatobernardský pes, Velký švýcarský salašnický pes

Zdroje: