1. Vzhled
 2. Mnoho let předtím, než se film začal natáčet, James napsal do scénáře Avatara: Pro něj neviditelná, zavěšená na větvi jako leopard, se nachází krásná na’viská dívka. Sleduje, jen její oči se hýbou. Je pružná jako kočka, s dlouhým krkem, svalnatými rameny a dospělými prsy. A je úchvatně krásná – na dívku s ocasem. Její jméno je Neytiri.

  Obyvatelé Na’vi jsou tři metry vysocí s azurovou kůží a červenavými pruhy jako zebra. Mají zvířecí uši a čenich a jejich postava je protáhlá, hubená a kostnatá. Pohybují se rychle a neslyšně.

  Převést Neytiri z vize kterou měl Jim do reality byl náročný a vícefázový úkol. Avšak jakmile získali plnou podobu Neytiri, mohli plně zrealizovat i všechny ostatní Na’vi a avatary.

 3. Oblečení
 4. I oblečení byla důležitá součást celkového vyznění Na’vi obyvatel. Na’viský oděv slouží především k pohodlí a praktickému využití. Touto částí se zabývala společnost Weta Workshop, která vytvořila kulturu s uvěřitelným dědictvím.

  Na’viové nosili i obřadní obleky, ale jelikož muži i ženy bojovali, bylo třeba odlišit zdobné obleky od výzbroje. Nejdříve museli pořídit existující fyzické látky který může celý tým uchopit, pocítit a dotknout se jich. Potřebovali znát například: Kolik to váží? Udrží se to, nebo odletí to ve větru? Je povrch hladký či hrubý? A mnoho dalších. Nakonec po získání všech těchto znalostí bylo možné vše aplikovat do plně syntetických, pohyblivých postav v softwaru pro počítačovou grafiku.

 5. Jazyk
 6. Nutno podotknout, že Na’viové měli i svůj vlastní jazyk, který vytvořil Paul Frommer. Jazyk se skládá asi z 1000 slov. Některé z nich jsou vytvořeny jednoduchým skládáním slov – jednoduché spojování slov vytvoří definici určitého podstatného jména. Jazyk nepřipomíná žádný lidský jazyk, ale musí být jednoduše vyslovitelný pro herce. Dokonce i některé písně jsou zpívány v naviištině.