Obyvatelstvo
Australci, též Aboridžinci jsou původní obyvatelstvo Austrálie. Soudí se, že do Austrálie přišli z Asie v době, kdy Malajsie a Nová Guinea ještě tvořily pevninský most, a proto bylo možné přejít z Asie do Austrálie téměř suchou cestou. Největší procento obyvatel tvoří Austrálci v Severním teriroriu, kde jich je dle sčítání lidu v roce 2016 30,34%. Celkově tvoří 3,3% populace Austrálie.
V Austrálii žije na ploše rovnající se třem čtvrtinám rozlohy Evropy zhruba 22 mil. obyvatel, z toho 90 % ve městech. Původní obyvatelé Austrálie Aboriginové, jak je Evropané začali nazývat, byli od počátku kolonizace vytlačování do neúrodných buší a nehostinných pustin střední a severní Austrálie. Dnes jich žije v osadách a v rezervacích přes 500 tisíc (v posledních letech se jejich počet zvýšil).
Z náboženského hlediska převládá křesťanství, které s sebou přinesli evropští osadníci. K anglikánské církvi se hlásí necelých 19 % obyvatelstva (zastoupení anglikánské církve postupně klesá) a k římskokatolické 26 % obyvatelstva. Ostatní křesťané tvoří necelých 20 %. K různým jiným náboženstvím (nejvíce buddhismus a islám) se přiklání zhruba 5 % a téměř 19 % svou náboženskou příslušnost neuvádí (tento podíl se zvyšuje).
Obyvatelstvo se skládá z převažujících bělochů evropského původu (92 %), z toho Australanů britského původu je přes 75 %. K nejdůležitějším etnickým skupinám patří vedle Angličanů zejména Novozélanďané, Číňané, Italové, Vietnamci, Indové, Filipínci, Řekové, Němci a Jihoafričané.