Ed začal nahrávat hudbu v roce 2004 a první neoficiální kolekci své tvorby vydal pod názvem Spinning Man. První EP The Orange Room pak vydává o rok později.

V roce 2008 se přestěhoval do Londýna, který může hudebníkům nabídnout více možností. Následující rok vydává EP You Need Me.

V roce 2010 jej rapper Example pozval na své turné a Sheeran vydává EP Loose Change, které obsahuje jeho debutový singl "The A Team". Ve stejném roce se rozrůstá základna jeho fanoušků na Youtube a je pozitivně hodnocen takovými umělci jako je Elton John. Zároveň vydává EP Live at the Bedford a EP, které je kolekcí zamilovaných písní napsaných ve spolupráci se zpěvačkou Amy Wadge, Songs I wrote with Amy.

Roku 2011 vydává EP nesoucí název No.5 Collaborations Projects, na kterém se podíleli např. rapeři James Devlin, či Wiley. Bez jakékoli reklamy se během prvního týdne mohlo EP pyšnit více než 7 tisíci prodanými kusy a v iTunes chart se tak dostalo na druhou příčku. Pro své fanoušky pak zdarma pořádal koncerty v Camden Town a později podepsal smlouvu s nahrávací společností Asylum Records.

V květnu 2012 si za "The A Team" na předávání cen Ivor Novello Awards vysloužil cenu za Nejlepší song.

V říjnu 2013 se Edova kariéra rozjela naplno, když se mu povedlo třikrát vyprodat manhattanskou Madison Square Garden s kapacitou přes 18 tisíc diváků. V listopadu 2013 vydává singl "I See Fire", jenž je součástí soundtracku k filmu Hobit: Šmakova dračí poušť.

Za rok 2014 byl Ed Sheeran nejstreamovanějším umělcem ve službě Spotify a album x bylo součastně nejstreamovanějším albem. Edovo album zabodovalo v kategorii Britské album roku (British Album of the Year) na předávání Brit Awards, ze kterého odcházel také jako vítěz v kategorie Britský sólo umělec.

Singly "Shape of You" a "Castle on the Hill", vydané v roce 2017 trhly hned několik rekordů. Během 24 hodin získaly dohromady více než 13 milionů streamů na serveru Spotify a 13. ledna ovládly první a druhou příčku UK Singles Chart. Ed Sheeran se tak stal prvním umělcem historie, jehož singly ovládly zároveň první a druhou příčku hitparády.

Ocenění se dočkalo celé album ÷, jenž se stalo nejprodávanějším albem na zmíněných trzích. Mezinárodní federace hudebního průmyslu pak v dubnu 2018 celé album označila za celosvětově nejprodávanější album roku 2017.

Na předávání Brit Awards 2018 živě vystoupil s písní "Supermarket Flowers" a obdržel cenu za celosvětový úspěch (Global Success Award). Z Las Vegaského ceremoniálu u příležitosti předávání Billboard Music Awards si odnesl celkem 6 cen, včetně Nejlepšího umělce (Top Artist).

Vydaná alba

 1. "X"
 2. "+"
 3. "÷"
 4. "5"
 5. You Need Me
 6. Loose Change
 7. Songs I Wrote With Amy
 8. Live At The Bedford
 9. No.5 Collaborations Project
 10. Thinking Out Loud
 11. The Orange Room