Paříž

Turistické cíle

Eiffelova věž

Eiffelova věž

Eiffelova věž je nejnavštěvovanějším turistickým místem Paříže. Byla postavena v letech 1887 -1889 u příležitosti velké francouzské revoluce a do roku 1930 byla se svými 300, 65 metry nejvyšší budovou světa. Věž je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. V současně době ji ročně navštíví 7 milionů lidí z celého světa.

V nohách věže jsou místěny 3 výtahy, které dopravují turisty na vyhlídkové plošiny v jednotlivých patrech. Samozřejmě je tu i možnost vydat se nahoru po 360 schodech.
V 1. patře se nachází restaurace s výhledem na město, bufet, kavárna, kino s filmy o věži a pošta.
Ve 2. patře se nachází poslulá restaurace Le Jules Verne.
Do 3. patra jezdí pouze výtah a vyhlídková plocha je určena pro 400 lidí. Je zde umístěna meteorologická laboratoř. Z tohoto patra lze vidět až do vzdálenosti 70 km, pokud je jasné počasí.

Versailles

Zámek ve Versailles

Versailles je zámek ve městě Versailles kousek od Paříže. Vznikl v době vrcholné královské moci ve Francii jako symbol absolutní monarchie. Mnohé evropské paláce se snažily Versailles napodobit. Zámek byl v roce 1979 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2002 dostal ocenění za nejkrásnější evropský zámek.
Jádro zámku má půdorys ve tvaru písmene U. Nejprostornější místo jádra byl Zrcadlový sál, který je dlouhý 79 m a okna na jedné straně odpovídají zrcadlům na protější straně. Součástí zámku jsou také zámecké zahrady, které se rozkládají na více než 100 hektarech. Zahrady jsou členěny terasami, zdobené fontánami a sochami.

Samotný zámek se dělí na tyto části:

  1. Jižní křídlo
  2. Královské nádvoří
  3. Severní křídlo
  4. Mramorové nádvoří
  5. Zrcadlový sál

Zámek je otevřen pro veřejnost každý den kromě pondělí a francouzských svátků. K prohlídce jsou určeny Velké komnaty, Zrcadlová galerie, Galerie bitev a části obrazové galerie.

Katedrála Notre -Dame

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre -Dame je gotická římskokatolická katedrála. Notre -Dame je domovská katedrála pařížské římskokatolické arcidiecéze a je považována za jednu z nejkrásnějších budov francouzské gotické architektury. Její stavba byla zahájena roku 1163 a dokončena roku 1345. V katedrále je umístěno největší rozetové okno. Západní část katedrály zdobí tři krásné portály – portál Svaté Panny Marie, portál Posledního soudu a postál Svaté Anny. Nad těmito portály je umístěno 28 soch králů Izraele a Judska.

La Defénse

La Defénse

La Defénse je název čtvrti, která je charakteristická svými moderními stavbami a mrakodrapy. Tato čtvrť je také obchodním místem Paříže. Dominantou této čtvrti je La Grande Arche (Velký oblouk), který připomíná Vítězný oblouk na Champs -Élysées.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je jeden ze tří pařížských oblouků, které tvoří tzv. Velkou osu. Tato stavba byla postavena z podnětu Napoleona na oslavu jeho vítežných bitev. Oblouk je vysoký 50 metrů a je zdoben krásnými reliéfy, erby a plastikami. U oblouku hoří věčný plamen na památku obětí 1. světové války. Uvnitř stavby je umístěno muzeum zaměřené na historii samotného oblouku.