Turistické informace

Obecné informace
New York je nejlidnatější město Spojených států a jeho metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. V současnosti je jedním ze světových center obchodu a finančnictví. New York má také celosvětový vliv v oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, reklamy a módy. New York se za rok 2014 umístil na první příčce prestižního žebříčku nejvlivnějších módních metropolí světa. New Yorku se díky celodennímu ruchu někdy přezdívá "Město, které nikdy nespí".

Klima v New Yorku je vlhké subtropické, a to díky jeho pobřežní poloze. New York je typický pro horká a suchá léta s teplotami až 32°C. Ročně se může pyšnit 234 slunečnými dny. Zimy bývají velmi chladné. Průměrně metropoli pokryje 80 cm sněhu za rok. Jaro a podzim střídá proměnlivé počasí.

Hlavní části New Yorku:
  1. Manhattan
  2. Staten Island
  3. Queens
  4. Brooklyn
  5. Bronx

Části NY
Část NYPočet Rozloha (km²)
Manhattan1 636 26859
The Bronx1 438 159109
Kings2 621 793183
Queens2 321 580283
Staten Island473 279151)


Doprava
Doprava v NY, to je hlavně jízda metrem. Dvacet čtyři linek metra každý den jezdí pod New Yorkem i nad hlavami jeho obyvatel. A právě tolik hodin denně tento neuvěřitelný kolos funguje. V New Yorku, asi jako v málokterém jiném americkém městě, je proto hromadná doprava převažující nad tou osobní. Jedná se o jediné město ve Spojených státech, kde většina domácností nevlastní auto. K dopravě totiž využívají hlavně metro, které je tím nejrozsáhlejším na světě. Jezdí tu však taky vlaky, autobusy, trajekty, lanovka a pochopitelně typické taxíky, které zvládne chytit jen pravý obyvatel New Yorku.

Metro, které se nikdy nezastaví. Newyorské metro jezdí nepřetržitě 24 hodin denně. V čase špičky jsou intervaly mezi spoji 2–5 minut, mimo špičku kolem 10 minut. V provozu je celých 24 linek, díky kterým je zdejší podzemka nejdelší na světě. Obyvatelé této americké metropole využívají právě metro denně pro cestu do práce. Kdyby měl každý Newyorčan auto, tak se do města všichni ani nevejdou.

New York brázdí 24 hodin denně také stovky pravidelných linek autobusů dopravního podniku MTA. Jezdí ve všech pěti čtvrtích. Autobusy jsou označeny číslem a písmenem, které označuje část města. V Brooklynu se tak například potkáte s autobusy B1 až B103. Bronx má zase označení X. Nejdůležitější autobusová nádraží na Manhattanu jsou Port Authority Bus Terminal, George Washington Bridge Bus Terminal, New York Penn Station a New Yorker Hotel.

Kupte si Metrocard! Je to jednotná jízdenka, která vám umožní jezdit metrem i autobusy MTA. Metrocard pořídíte ve speciálních automatech, na stáncích a také v pokladnách zdejšího metra. Podle údajů z dubna 2013 vyjde jedna cesta autobusem či metrem s Metrocard na 2,50 dolarů. V takzvaném Express Bus jedna jízda z karty odečte 6 dolarů. Pro turisty je rozhodně výhodnější pořídit si Metrocard na sedm dní, neomezené jízdy tak vyjdou na celkem 30 dolarů.

Více tipů o New Yorku hned ze začátku naleznetezde!
Okomentujte fotky:

Email

Výsledek 13 - 6=

Must see

Top 10 památek
Empire State Building – Mrakodrap postavený ve slohu art deco je na věky zaznamenán ve filmech, knihách, i romantických vzpomínkách. Z vyhlídkové plošiny této dominanty se otevírá jednoduše úchvatný výhled.

Socha Svobody a Ellis Island – Pro imigranty byla socha s pochodní symbolem svobody. Na ostově Ellis Island na ně ovšem čekalo vystřízlivění.Výlet do počátků města.

Times Square – Blikající neony, kam se člověk podívá – Time Square nabízí podívanou pro všechny smysly a krásné snímky do fotoalba.

5th Avenue – je hlavní ulice v centru Manhattanu v New Yorku. Táhne se od jižního konce Manhattanu do jeho severního konce a kvůli výhledu na park a historickým objektům v okolí je symbolem bohatství New Yorku. Mezi 34. a 59. ulicí je také nejdražší obchodní zónou na světě.

Central Park – Centrální park jsou zelené plíce velkoměsta. Bez této uměle založené rozlehlé zelené oázy bychom si New York uměli dnes už jen těžko představit.

9/11 Memorial a 1 WTC – Nejsmutnější kapitolou města a nový začátek naplněný mnoha nadějemi od sebe dělí jen několik málo bloků.

Grand Central Terminal – Čilým hemžením cestujících v nádražní budově se nenecháme vyvést z míry a v klidu si prohlédneme i hvězdnou oblohu na stopě.

China Town – Hranice staré čínské čtvrti vyznačovaly ulice Mott, Pell a Doyer Street. Od chvíle, kdy byla v šedesátých letech zrušena imirační omezení pro Asiaty, se začala čínská čtvrt rozrůstat.

Brooklyn Bridge - Spojuje dvě části New Yorku - Manhattan a Brooklyn. Od svého otevření se stal symbolem New Yorku a od roku 1964 patří mezi národní historické památky.

SoHo – Umění, nákupy, dobré jídlo a krásná architektura.


Top 10 muzeí
Skyscraper Museum - Kde jinde by mělo být muzeum mrakodrapů než v New Yorku. Je to jediné muzeum svého druhu na svěrě. Původně muzeum sídlilo blízko World Trade Center, ale po útocích ze dne 11.září 2001 se muselo přemístit do Battery Park City.

American Museum of Natural History - Americké přírodovědné muzeum se nachází ve 25-ti propojených muzejních budovách na Manhattanu a patří mezi největší a nejslavnější muzea světa. Bylo otevřeno v roce 1869 a jeho návštěvníci si tu mohou prohlédnout více jak 150 miliónů předmětů. Můžete obdivovat např. souboj vorvaně a obrovského hlavonožce, věrnou kopii korálového útesu z Baham, kostru pravěkého mamuta či Tyrannosaura rexe, brontosaura, model modré velryby, meteorit o váze 31 tun nebo největší safír na světě.

Museum of Modern Art - Toto muzeum založila Abby Aldrich Rockefellerová, která byla druhou manželkou Johna D. Rockefellera. Můžete zde obdivovat nejvýznamější kolekci moderního umění v USA, která se specializuje na díla z konce 19. a z 20. století.

Guggenheimovo Museum - Toto muzeum je jednou z nejznámějších galeriií moderního umění a významná architektonická památka. Muzeum, které bylo otevřeno v roce 1959, naleznete v horním Manhattanu. Architektem této nápadné spirálovité budovy je americký architekt Frank Lloyd Wright. Tato spirálovitá stavba, která ostře kontrastuje s pravouhlým Manhattanem, z počátku vyvolala kritiku.

Metropolitan Museum of Art Toto světoznámé muzeum naleznete ve východním okraji Central Parku. Ročně toto muzeum navštíví až pět miliónů návštěvníků. Můžete zde obdivovat více jak dva milióny uměleckých děl, najdete tady díla Vermeera, Rembrandta, impresionistů a post-impresionistů, díla z období renesance, umělecké skvosty z Afriky, Asie, velkou sbírku egyptských artefaktů, ale i díla z muslimských zemí.

Sea, Air & Space Museum - je unikátní cesta plná nádherných interaktivních exponátů a virtuální multi-smyslové technologie. Komplex se může pochlubit 30-ti obnovenými letadly, USS Growler ponorkou, British Airways Concordem a raketoplánem Enterprise!

Morgan Library & Museum – Pondikatel a bankéř sbíral vzácné knihy a rukopisy. Aby pro ně vytvořil vhodné místo, nechal si architekte Charlesem McKim postavit vilu v renesančním slohu, kde vystavil své knihy.

Forbes Galleries – Zesnulý vydavatel Malcolm Forbes shromažďoval během svého života kromě umění a artefaktů takédětské lodičky a vojáčky, staré verzehry Monopoly, které posobě zanechali američtí prezidenti. Tuto kolekci můžete vidět právě v této galerii.

East Side Tenement Museum – Toto muzeum se nachází ve starém činžovním domě, který byl postaven v roce 1863 v Orchard Street. Kompetentní zaměstnanci Vás provedou pěti obnovenýmo byty z let 1870 až 1930.

New York Transit Museum - Areál vysloužilé stanice metra Court Street, která má rozlohu přes 18 000 m², je zasvěcen historii veřejné hromadné dopravy ve městě.

Přehled nejrůznějších cen vstupů naleznetezde!


Okomentujte fotky:

Email

Výsledek 13 - 6=

Things to do

Zábava
Divadlo, tanec, hudba

Divadelní čtvrt se prostírá na Brodwayi mezi 40th Street a 53rd Street. Na Brodwayi se hraje většina muzikálů a koná převážná část představení známých her. Nejznámějšími tanečnímy soubory v NY jsou New York City Ballet a American Ballet Theater. Doporučuje se rezervovat vstupenky předem, pokd chcete zhlédnou konkrétní nebo aktuální představení, zájem bývá totiž vždy velký a nové produkce bývají často vyprodané.


Nákupy
Oděvy

Elegantní, ale konzervativní designovou modu koupíte v 5th Avanue a v Midison Avenue, od 60th Street směrem na sever. V Midtownu sídlí velké obchodní domy jako například Macy’s, Bloomingdate’s. SoHo je správnou adresou, pokud toužíte po mladé a trendové modě.

Nejlepší adresy..

Tabulka velikostí oblečení
CZ3032343638404244465052
USAXSSMLXLXXL


Jídlo a pití
V New Yorku se prakticky na kažném rohu nabízí příležitost sehnat něco dobrého k snědku. Žádná „newyorská kuchyně“ sice neexistuje, zato ale můžete v této metropoli ochutnat více než 23000 restaurací, recepty a chutě celého světa.

Co kde seženeme?
Uptown – V Columbusu Avenuea Amsterdam Avenue, mezi 86th Street a Kincolnovýmcentrem ve West Side a v 2ndAvenue v East Side se nabízejí podniky střední cenové úrovně, které jsou dobře obeznámeny s gastronomickými trendy a v nichž je pořád živo.

Harlem – Nová kulinářská lokalita se začíná rodit na Frederck Douglass Boulevardu.

„Korea Town“ - se nachází mezi 5th Avenue a Broadwayí v prvních ulicích začínající třicítkou. Některé podniky mají otevřeno dokonce nepřetžitě.

V Soho – najdeme mnoho zajímavých a drahých malých restaurací.

Chinatown a Little Italy - dnes vaří hlavně pro turisty. Celkem levně se tu najíme téměř kdekoli.


Okomentujte fotky:

Email

Výsledek 13 - 6=