Vítejte na stránkách naší restaurace

Kdo jsme?

Jsme veganská a RAW restaurace.

Co to znamená?

Najdete u nás jak jídla veganská - zcela rostlinného původu, tak i jídla RAW - pokrmy rostlinného původu bez tepelné úpravy = vitariánství.

K čemu je to dobré?

Rostlinnou stravou se dostává do těla maximální množství vitamínů a enzymů potřebných pro naše zdraví.

A není to drahé?

U nás se najíte za lidové ceny a ještě si dáte zákusek! Odpolední menu podáváme již od 65,- Kč za porci.

Co je to veganství?

Veganství je primárně bráno jako zvláštní druh stravování. Veganem je pak člověk, který odmítá konzumovat veškeré produkty živočišného původu - to jest maso, vejce, med, mléko a veškerá živočišná aditiva. Veganství však není jen o stravě (respektive spíše nemělo by být - někteří jsou vegani jen kvůli zdravotnímu hledisku), jde rovněž o životní styl a filosofii. Je to takový životní styl, kdy se jedinec snaží co nejvíce minimalizovat způsobování utrpení jiným bytostem a Zemi jako takové. S přechodem na veganství je důležité změnit nejen stravu, ale v určitých ohledech i způsob uvažování. Ne-lidská zvířata nelze brát jako věci, které jsou na světě pro lidský užitek. Vegan by se proto měl vyvarovat nošení kůže, vlny a hedvábí, dále nechodit do cirkusů se zvířaty ani ZOO, být proti rybaření, lovu a pokusech na zvířatech, nepoužívat kosmetiku a čistící prostředky testovanou na zvířatech a obsahující živočišné složky a snažit se jednat ohleduplně k životnímu prostředí. Každý vegan je jiný, každý má k veganství jiné důvody. Veganství v komplexním smyslu zahrnuje spoustu aspektů a je na samotném jedinci, jak hluboce pojme veganství on.

Co je to vitariánství?

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání jen tepelně neupravených potravin. Nejčastěji pouze rostlinného původu, tedy zeleniny, ovoce, ořechů, semen, naklíčeného obilí a luštěnin. Vitariáni pojídají tzv. živé jídlo, to je jídlo, které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 stupňů Celsia. Právě v tomto bodě se začínají ničit enzymy, které jsou důležitou součástí jídla vitariánů. Vitariáni totiž tvrdí, že enzymy tvoří život. Jakmile například upražíte mandli, už vám v zemi nevyklíčí, ale shnije. Vitariáni odmítají jíst tepelně upravované jídlo, jelikož ve střevech zahnívá.

Důvody

Důvodů proč se člověk rozhodne jíst bezmasitou stravu je několik a často se prolínají nebo přechází v čase jedna v druhou. Samotné nejezení masa je tedy většinou až následek nějakého rozhodnutí.

  1. Kulturní
  2. Zdravotní
  3. Etické
  4. Náboženské, filozofické
  5. Ekologické
  6. Ekonomické
  7. Anatomické
  8. Vlastní přesvědčení
  9. Být „IN”

Tak přijďte zkusit něco nového do naší skvělé restaurace. Těšíme se na Vás.