Slávne zápasy

Wimbledon 2001 4. kolo: porazil Peta Samprasa, 7:6, 5:7, 6:4, 6:7, 7:5. Federer skončil jeho sériu 31 víťazných zápasov v All England Club dramatickou päť setovou výhrou na Centre Court. U.S. Open 2004 finále: porazil Lleytona Hewitta 6:0, 7:6, 6:0. Federer rozdrvil Hewitta, ktorý bol do toho momentu hráč sezóny na tvrdom povrchu, v najjednostrannejšom finále v open ére, keď vyhral dva sety na nulu. Žiaden hráč neprehral finále v dvoch setoch na nulu vo finále openov za 120 rokov. Tennis Masters Cup 2004 semifinále: porazil Marata Safina, 6:3, 7:6. Federer rozhodol 26 minútový tiebreak v druhom sete pre seba 20 ku 18. Tento historicky najvyšší tiebreak bol dosiahnutý ešte v dvoch iných zápasoch (Björn Borg vs. Premjit Lal vo Wimbledone 1973 a Goran Ivanišević vs. Daniel Nestor v US Open 2003).