Mikroregion Strážnicko
Folklor a víno Významná místa Kulturní akce Turistika Kontaktujte nás

"Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy II. Všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitovány, nebo jsem jejich autorem.“

Vítejte na našich stránkách

Mikroregion Strážnicko leží v samém centru Slovácka a prolínají se zde jedinečné přírodní, kulturní a historické fenomeny. Zahrnuje několik menších obcí: Hroznová Lhota, Kozojídky, Kněždub, Petrov, Radějov, Sudoměřice, Tasov, Tvarožná Lhota, Žeraviny a Strážnice, jako centrum regionu. Strážnicko se vyznačuje světoznámým dolňáckým folklórem lidových písní, zvyků, krojů i lidové architektury. Je známým vinařským regionem kvalitních vín z úpatí Bílých Karpat. Je to kraj panenské přírody květnatých luk a hlubokých lesů, chráněný UNESCO. Tento kraj má své jedinečnosti: obří oskeruše (Tvarožná Lhota), nádherné orchideje v CHKO Bílé Karpaty, strážnický danaj či umělce, jako Joža a Franta Úprkovi.

k 1. 1. 2015 Rozmezí počtu obyvatel Obec
méně jak 1000 Kozojídky
Radějov
Tasov
Tvarožná lhota
Žeraviny
1000 až 2000 Hroznová lhota
Kněždub
Petrov
Sudoměřice
2000 až 5000 neexistuje
5000 až 6000 Strážnice

Folklor a víno

I na Strážnicku jsou jako v řadě dalších oblastí jižní Moravy lidové tradice patrné na každém kroku. Pestré kroje, dávné obyčeje a zapomenutá řemesla jsou součástí každodenního života a to nesmím opomenout charakteristická nářečí, něžně lyrické i rázně rytmické lidové písně, tance a cimbálové muziky, jejichž krásu si můžete vychutnat nejen při národopisných slavnostech, ale i při dalších vystoupeních.

Najdeme zde hned několik cimbálových muzik. Mezi nejznámější patří CM Krepina, CM Demižón, Soubor lidových písní a tanců Danaj, Folklórní skupina Žerotín a také nesmím opomenout Slováckou krojovanou dechovou hudbu Svárovanku.

zdroj: http://www.radejov.cz/index.php?nid=780&lid=cs&oid=39983
http://www.slovacko.cz/lokalita/6485/straznicko
Oficiální stránky Strážnicka