Popis plemene

Amerického Paint Horse charakterizuje silná, odolná kostra a stejně tak silné a odolné svaly.
Má méně výrazný kohoutek. Hlava je krátká, žuchvy jsou velké a uši přiměřené nebo menší. Charakteristická je výrazně osvalená hruď a také mohutná záď. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 145 až 165 cm. Paint Horse se může vyskytovat ve všech barevných odstínech.
Požadováno je ale zbarvení kontrastní, základním požadavkem je minimálně alespoň jedna barevná skvrna, mimo klasické odznaky na hlavě nebo končetinách, s průměrem nejméně pět centimetrů, avšak za Paint Horse se považuje zcela jednobarevný kůň, bez pěticentimetrové skvrny, pokud má ve svých předcích barevného Painta, protože i když je jednobarevný, tak může mít barevného potomka.

Každý kůň plemene American Paint Horse je nezaměnitelný originál, což je dáno různými typy zbarvení a množstvím barev a odznaků, které je možné registrovat.

Strakatí koně jiných plemen než Paint, Quarter nebo plnorkevník - ať už teplokrevníci, arabi či koně chladnokrevní a jejich kříženci, se u APHA neregistrují.

Využití

American Paint Horse se původně využíval na amerických rančích na práci s dobytkem, to platí do dnes, ale v dnešní době už má mnohem širší využití. Paint je všestraným koněm, samozřejmě v jeho mezích, nejvíce se v současné době uplatňuje ve westernovém sportu od all roundových až po rychlostní a dobytkářké disciplíny, nepohrdne ani sportu v anglickém stylu.


American Paint Horse
"Tento web je vytvořen v rámci projektu do předmětu Informatika pro ekonomy II. Všechny použité textové i grafické prvky jsou buď řádně ocitovány, nebo jsem jejich autorem."
Zdroje: FB stránky Official American Paint Horse Association;
Paint Horse club České Republiky