Zajímavosti o lázních

Lázně Széchenyi

Tyto lázně nabízí bezpočet nejrůznějších bazénů a van s rozdílnou teplotou a účinky. Některé prameny jsou doslova horké a nedoporučuje se v nich setrvávat déle jak několik minut. Další zajímavostí je několik venkovních bazénů, které jsou samozřejmě přístupné i v zimě. Naleznete zde také několik parních komor, saunu, zchlazovací bazénky a další. Tyto lázně patří k nejmladším v Budapešti, byly vybudovány v letech 1909 až 1913 a jsou největšími termílními lázněmi v Evropě. Voda o nejvyšší teplotě 75 stupňů celsia se čerpá z artézské studny z hloubky 1256 metrů proudem 4500 litrů vody za minutu. Na první pohled lázně zaujmou i architektonikou. Zajímavostí je, že vypadají zrcadlově, má to zcela prozaický důvod, dříve byly rozděleny na pánskou a dámskou část.


Lázně Gellért

Lázně Gellért patří stejně jako Széchenyi k těm nejslavnějším v Budapešti. Těsně přiléhají na stejnojmenný luxusní hotel. Tyto lázně jsou uvnitř velmi okázalé a dá se říci, že se jedná o koupání na způsob vládců, které znáte jen z filmů. Termální voda je zde směsicí třinácti pramenů, které dodávají vodu o teplotě 27 - 48 stupňů s obsahem rádia. K dispozici jsou také parní komory a vanové koupele. V létě je k dispozici venkovní bazén s vlnobitím a vnitřní perličkový bazén. Hlavní bazén a jeho hala je fascinující, má například i posuvnou střechu která umožňuje koupání pod širým nebem.


Lázně Király

Lázně Király patří k nejstarším lázním ve městě. Vystavět je nechal paša Arslan. Király znamená v překladu král, nebo královské. Nejedná se však o lázně královské v tomto slova smyslu. Király vlastnila krátkou dobu židovská rodina která se jmenovala hebrejsky Král. Tak proto tento název. Jedná se o klasické lázně, s tradiční kulturou. Muži a ženy se koupou odděleně.


Lázně Rudas

Zmínka o těchto lázních pochází již z roku 1483. Místní voda je velmi sirnatá a plná vápníku. Osm pramenů valí na povrch vodu o teplotě 42 stupňů celsia. Jeden z pramenů je navíc obohacen o radium. Uvnitř vás uchvátí hala s velkou tureckou kopulí. Součástí komplexů jsou i parní a horkovzdušné komory, radioaktivní léčba nebo plavecký bazén (vstupné zvlášť). Hlavní bazén má 100 metrů čtverečních a je osmiúhlý. Po jeho stranách jsou další čtyři menší bazénky, ve kterých je voda různě teplá. Trochu netradičně se v těchto lázních konají i diskotéky a všude hraje taneční hudba.


Lázně Rác

Lázně dostaly jméno podle Srbů nebo Ráců, kteří tu kdysi pobývali. Pocházejí již z doby Turků a to i přesto že to zvenčí vůbec není patrné, spíše naopak. V roce 1989 byly totiž zcela přestavěny a zrenovovány. Uvnitř na nás však čekají tradiční turecké lázně s osmibokým bazénem a kopulí. Místní voda se pije pro její léčivé účinky, což praktikuje řada místních obyvatel.


Seznam nejlepších lázní v Budapešti

Top 10 lázní dle Tripadvisoru

Více informací a recenzí jednotilvých lázní naleznete zde

Zdroje

Průvodce-Budapešť. (2012). Budapešť-lázně. Dostupné z: http://www.pruvodce-budapest.cz/lazne.html [cit. ke dni 12. 1. 2021]

Tripadvisor. (2021). Lázně ve čtvrti Budapešť. Dostupné z: https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g274887-Activities-c40-Budapest_Central_Hungary.html [cit. ke dni 12. 1. 2021]