Historie kapely

Coldplay je tedy britská alternativně rocková kapela, kterou založil v roce 1996 její frontman Chris Martin se spolužákem Johnym Bucklandem během společných studií na londýnské univerzitě University College. Z prvotních nápadů na název kapely vyplývá, že se skupina měla jmenovat Pectoralz, ale poté se ke kapele přidal další člen, a to Guy Berryman (kytarista) a dospěli k rozhodnutí, že se budou jmenovat Starfish. Poslední člen skupiny Will Champion se do skupiny přidal jako poslední. Je zajímavé, že kvůli této kapele se začal učit hrát na bicí. To vše právě proto, aby ji mohl doplnit. Jejich manažerem je Phil Harvey, kterého často označují za pátého člena, protože je významným článkem tohoto seskupení.

Název Coldplay používají od roku 1998, tedy v době, než se pouštěli do nahrání a následného vydání svých EP, mezi které patří Safety, Brothers and Sisters a The Blue Room. První zmiňované EP vyšlo do světa v roce 1998 a další dvě rok poté. Do té doby nebyli příliš známí, nebyli přece jenom v hudební branži dlouho. Přelom nastal až v okamžiku, kdy se upsali britské nahrávací společnosti Parlophone, díky které jejich popularita nabírala na obrátkách.

V roce 2000, kdy vydali singl Yellow, vzrostla jejich sláva na celosvětovou úroveň. Následovalo první studiové album, které se jmenuje Parachutes. Toto album bylo poté nominováno i na cenu Mercury. S dalším albem, A rush of Blood to the Head, které vydali v roce 2002, vyhráli i několik cen. V pořadí třetí album se nazývá X&Y a to si fanoušci po celém světě zamilovali až tak, že se stalo nejprodávanějším albem roku 2005. Dalším albem je Viva la Vida or Death and All His Friends z roku 2008, na kterém se podílel producent Brian Eno. Právě toto album proměnilo několik nominací na vítězství při udělování cen Grammy. Za 3 roky, v roce 2011, vydali další album, a to Mylo Xyloto, v roce 2014 album Ghost Stories a poté v roce 2015 své poslední album, které nese název A Head Full of Dreams.

Zdroj: Coldplay. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-11-16]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Coldplay