Úvod Kulturní akce Vedení obce Kontakt

Hody

Hody patří k nejvíce dodržovaným tradicím ve Střelicích. Konají se dvakrát za rok a patří k místním největším kuturním akcím. Tradičně se konají počátkem léta na svátek Nejsvětější Trojice mladé hody a vždy třetí neděli v říjnu staré hody (císařské posvícení zavedené císařem Josefem II.). V tyto dny mládež obléká střelický kroj.

Mužský kroj se skládá z tmavé vesty, která je na pravé straně zdobená lesklými knoflíky a na levé dírkami, kalhot z tmavé látky. Košile bývala vždycky bílá s vyšíváním. Klobouk nosí chlapci černé barvy, na slavnosti jej zdobí děvčata dělanými kytičkami a stuhou - trikolórou. Přes bílý ženský kroj se obléká barevná kordulka a zástěra s mašlí. Barevná látka je brokátová a bohatě se zdobí podle vlastního vkusu. Kolem krku bývá krézl. Jenom vdané ženy nosí pokrývku hlavy - velký čtvercový červený květovaný šátek.

Stavění máje

Další léta udržovanou tradicí ve Střelicích je každoroční stavění Máje. Máju staví ročník místních, kteří v daném roce dosáhnou osmnácti let. Je stavěna vždy v předvečer prvního máje. Na její vrchol se připevní vyšívaný prapor s označením ročníku. A celou noc, až do rána, se máj hlídá, aby ji chasa nepodřízla a ročník nemusel platit řáné výkupné. Mája je vysoký strom a není jednoduché ji postavit, proto ročníku pomáhá hodně dobrovolníků z řad kamarádů nebo příbuzných.

Plesy a další akce

Mezi další akce patří plesy. V zimně jsou obvykle pořádány tři plesy. Dále se myslivci společně s hasiči podílejí na přípravách Letních nocí. Tyto akce bývají do roka dvě - jedna na začátku a jedna na konci letních prázdnin. Kromě těchto akcí se pořádají koncerty místních kapel a zábavy.

Přehled plesů v lednu 2014

Datum Událost Místo
11. 1. 2014 Myslivecký ples Sokolovna
18. 1. 2014 Krojovaný ples Sokolovna
24. 1. 2014 Školní ples Sokolovna