ZPRACOVÁNÍ TEXTŮObsah:
Samostatné práce 1. roč. Management obchodní činnosti
Seminář Zpracování textů efektivně
Programová podpora předmětu Zpracování textů počítačem
Typografie a Word
Bakalářské a diplomové práce – zadání, zpracování
Zpracování textů a Linux
Editory pro TeX/LaTeX
Přečtěte si: Proč jsou Windows nejrozšířenější?
Drag & Drop ve Windows

Seminář Zpracování textů efektivně; Prezentace

Předmět ZPRACOVÁNÍ TEXTŮ POČÍTAČEM – PROGRAMOVÁ PODPORA

 1. Instalace systému TeX a jeho nadstaveb
  V současné době je v distribuci CD TeXLive. Každým rokem vychází nová verze a zdá se, že se instalace tohoto typu pomalu stává standardem, v němž platí stejná stromová struktura adresářů pro všechny operační systémy. Lze ji získat zapůjčením od některého člena CSTUG nebo (nejlépe) přímo členstvím v této organizaci. Obrazy instalačních CD jsou vystaveny na serveru ftp.

  Dříve zde byla pro výukové účely používána instalace emTeX pro DOS (Win95/98) a MikTeX pro Windows s editorem TextPad. Tato instalace již není podporována. I nadále je však k dispozici v archivním souboru o velikosti cca 105 MB, přečtěte si stručný obsah a můžete si jej stáhnout ZDE.

 2. Editor TextPad, v. 4.1
  Vložte si na disk tento soubor a rozbalte. Dostanete txpeng41.exe, ten spustíte a TextPad se nainstaluje. Další soubory z tohoto archivu pak zkopírujete do adresáře samples, který vznikne po instalaci TextPadu v adresáři Program Files\TextPad 4. V těchto souborech jsou obsaženy příkazy LaTeXu 2e a na ukázku dvě klávesová makra. Editor TextPad je shareware. Soubory s příkazy pro LaTeX a ukázková makra jsou freeware.
 3. Zadání samostatné práce předmětu Zpracování textů ve formátu PDF je k dispozici zde (totéž i ve formátu PostScript). K řešení jsou třeba zdrojové soubory.
 4. Kniha „LaTeX pro začátečníky“ (3. vydání) je v prodeji. Oproti druhému vydání je cca z jedné třetiny přepracována, rozšířena a doplněna o další navazující typografické pojmy a o praktická cvičení. Má 240 stran a ve vázaném vydání stojí 189,-- Kč. Lze ji zakoupit například zde Pro členy CSTUG sleva cca 15 %. Budu laskavým čtenářům velmi vděčen za všechny připomínky a nalezené nedostatky. Jejich pokud možno aktuální seznam je k vidění zde. Další vydání se zatím nepřipravuje, přemýšlím o zcela jiném přístupu k výuce zpracování textů, který by ještě více akcentoval typografická pravidla. Zatím však nechci nic měnit.
 5. Další informace o systému TeX/LaTeX lze nalézt na mnoha stránkách. Začít je dobré u Sdružení uživatelů systému TeX (CSTUG).

  K obsahu...

Předmět ZPRACOVÁNÍ TEXTŮ POČÍTAČEM – PROGRAMOVÁ PODPORA

Typografie a Word, to nejde k sobě. Pokus o alespoň částečně typografický přístup k vybraným základům ve výuce Wordu se nachází v tomto souboru.

Proč nechci pracovat s Wordem? Jeden z mnoha argumentů je zde.


BAKALÁŘSKÉ A DIPLOMOVÉ PRÁCE

 1. Bakalářská a diplomová práce
  Pro studenty, kteří mají zájem na tom, aby jejich diplomová práce měla patřičnou úroveň po obsahové i formální stránce, byl připraven tento text, v němž se dozvědí vše potřebné.

  Pro usnadnění technického zpracování bakalářské nebo diplomové práce vznikla poněkud širší doporučení, která obsahují řadu důležitých informací a také odkazy na další prameny. V rámci těchto doporučení byl vytvořen sazební styl v systému LaTeX, jehož použití velmi usnadní technické provedení celé práce. Styl je již k dispozici – vyberte si svoje kódování češtiny: PC Latin 2 (852, MS DOS) nebo ISO Latin 2 (8859-2, Unixy) nebo také Windows 1250.

 2. Další odkazy
  Vlastní zpracování práce (a nejenom diplomové) vynikajícím způsobem popisuje pan Eduard Polách ve svém dokumentu Pravidla sazby diplomových prací.

  K obsahu...


TEXTY A JEJICH ZPRACOVÁNÍ

Linux - zdarma a legálně
 1. TeXLive 2008 – krok správným směrem?
  Jestliže byly vždy problémy s instalacemi TeXu, pak to do značné míry neplatí pro distribuci TeXLive 2008. Nejenže nemusíte mít v ruce příslušné DVD a můžete si pohodlně instalaci stáhnout z internetu, ale dostanete plně funkční a výborně použitelný nástroj pro zpracování vašich textů. Funguje i možnost neustále aktualizovat bez složitých manipulací lokální instalaci v souhlase s internetovou předlohou. Podívejte se na http://www.texlive.org/, stáhněte si krátký instalační program a ten už zařídí vše za vás.
 2. Fonty v TeXu? Žádný problém...
  Pokud jste někdy prožívali dlouhé chvíle s tvrdohlavým systémem, který nechtěl pochopit, že právě potřebujete font XY, a už jste nevěděli, který konfigurační soubor zasunutý v nějaké záhadné knihovně jste ještě needitovali, pak tohle všechno můžete v klidu zapomenout. Potřebujete font Georgia? Potřebujete font Tahoma? Koupili jste si krásný Štormův font Andulka nebo Týfa Text? Žádný problém – použijte XeTeX/XeLaTeX, systém, který umí to, co pdf(La)TeX a navíc umí použít libovolný font, který se objeví v systémové knihovně fontů (a jejích podknihovnách). Stačí jen znát to správné jméno fontu a už nemusíte ani pohnout prstem, vše funguje.

  K obsahu...


Editory pro TeX/LaTeX

Z diskuse na e-konferenci csTeX@cs.felk.cvut.cz vyplynuly informace o použitelných editorech pro zdrojové texty programu TeX a jeho nadstaveb. Volba vhodného editoru je zejména pro začátečníky velmi důležitá, proto si myslím, že takových informací není nikdy dost.

Diskusi o editorech vyvolal příspěvek pana Josefa Kroba, jenž slíbil, že bude shromažďovat všechny informace do přehledné tabulky. Tato tabulka se nachází na adrese
http://www.phil.muni.cz/~jokr/tex/tex-editory.html.

K obsahu...

Správa stránky: Jiří Rybička. Poslední aktualizace: 3. 6. 2009.